Hledej nápověda
Hledat
home >
 • »Bazar - Pneumatiky
 • »Bazar - Alu kola
 • »Bazar - Plechové disky

Energetické štítky

1. listopadu 2012 Evropská unie zavádí povinné značení pneumatik. Na jeho základě musí být všechny pneumatiky hodnoceny s ohledem na spotřebu paliva, brzdný výkon na mokru a vnější hlučnost.
Všechny pneumatiky vyrobené od 1. července 2012 musí disponovat informačním štítkem. Nejpozději od 1. listopadu 2012 musí být všechny pneumatiky (kromě nákladních) viditelně označeny a to buď nálepkou na pneumatice, anebo štítkem hned vedle ní.
 
Štítky obsahující tři základní hodnocení:
 
 1. Úspora paliva
  Míra valivého odporu pneumatiky, která má vliv na efektivitu spotřeby paliva vozidla. Hodnotí se od A (nejvyšší hodnocení) do G (nejnižší hodnocení).
 1. Přilnavost za mokra
  Hodnota schopnosti pneumatiky brzdit na mokré vozovce. Přilnavost za mokra se hodnotí od A (nejvyšší hodnocení) do F (nejnižší hodnocení).
 1. Hlučnost
  Vnější hluk vydávaný pneumatikou se měří v decibelech. Třída hlučnosti pneumatik je uvedena v podobě černých zvukových vln v počtu od jedné (tiché) do tří (hlasité).
 
 
1. Třída palivové účinnosti - valivý odpor
Tento štítek určuje navýšení spotřeby paliva v závislosti na valivém odporu pneumatiky. (Hodnoty platí pro osobní automobil se spotřebou 6,6 l/100km). Hodnota D není pro osobní vozidla obsazena.
 
 
 
2. Třída přilnavosti na mokru - brzdná dráha na mokru
Tento štítek určuje rozdíl v brzdné dráze vozu v závislosti na přilnavosti pneumatiky na mokru. (Zobrazené údeje jsou pro brzdnou dráhu osobního vozu z 80 km/h rychlosti. Třídy D a G nejsou uváděny).
 
 
 
3. Třída vnějšího hluku odvalování - vnější hlučnost pneumatiky
Tento štítek ukazuje hodnotu vnější hlučnosti pneumatiky uvedenou v decibelech.
 
1.     Hodnota splňující EU normu platnou od roku 2016 nižší o více než 3dB
2.     Hodnota splňující EU normu platnou od roku 2016 nižší o 0 - 3dB
3.     Hodnota splňující EU normu platnou od roku 2016
 
 
 

 
 
www.czpneu.cz, © 2022, tel.: +420 774 777 222, e-mail: info@CZpneu.cz